حضرت خدیجه علیهاالسلام

حضرت خدیجه علیهاالسلام

حضرت خدیجه علیهاالسلام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

رحلت و وفات خدیج_ه کبری(علیها السلام) است من مقداری راجع به خدیج_ه صحبت کنم راجع به حضرت خدیجه باید بگوئیم که اول زنی بود که به پیغمبر(صلی الله علیه و آله) ایمان آورد اول مرد علی بن ابی طالب(علیه السلام) اول زن خدیج_ﺔ کبری(علیها السلام).

1- سلام خداوند به حضرت خدیجه(س)

2- نقش همسر خوب در موفقیت مردان بزرگ

3- نقش مادر، در تربیت دینی فرزند

4- دلایل تعدد همسران پیامبر

5- معامله با خدا و گذشت از مال و فامیل

الف: از ستاره و ماه و خورشید، ستاره پرستان، ماه پرستان،

ب: از عموی بت پرست گذشت پدر مردم شد قرآن راجع به ابراهیم می فرماید

6- گذشت حضرت ابراهیم از فرزند در راه خدا

7- خدیجه کثیر داد، کوثر گرفت

حضرت خدیجه علیهاالسلام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد

الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی.

رحلت و وفات خدیج_ه کبری(علیها السلام) است من مقداری راجع به خدیج_ه صحبت کنم راجع به حضرت خدیجه باید بگوئیم که اول زنی بود که به پیغمبر(صلی الله علیه و آله) ایمان آورد اول مرد علی بن ابی طالب(علیه السلام) اول زن خدیج_ﺔ کبری(علیها السلام).

1- سلام خداوند به حضرت خدیجه(س)

یک نکته بگویم، قرآن آیه ای دارد که فرشته ها به مؤمنین دعا می کنند

"وَیَسْتَغْفِرُونَ لِلَّذِینَ آمَنُوا" غافر/7

یک زمانی مؤمنین به حق، پیغمبر بود و خدیجه، و هم_ﺔ فرشته ها به این دو وجود استغفار می کردند و دعا می کردند. پیغمبر در مورد خدیجه فرمود افضل زنان بهشت خدیجه است زنی بود که وقتی جبرئیل وحی می آورد پهلوی پیغمبر، به پیغمبر می گفت خداوند سلام خدیجه را رسانده خداوند به هر کسی سلام نمی کند سلام های خدا به چند نفر است

"سَلَامًا عَلَی إِبْرَاهِیمَ" الأنبیاء/69

"سَلَامٌ عَلَی مُوسَی وَهَارُونَ" الصافات/120

"سَلَامٌ عَلَی نُوحٍ فِی الْعَالَمِینَ" الصافات/79

خداوندی که سلام به پیغمبران الُوالعزم می فرستد به خدیجه سلام می فرستد خیلی مهم است خیلی مهم است.

خدیجه خانمی بود که سالها بعد از وفاتش هم پیغمبر نامش را می برد و هی ستایش می کرد، دعا می کرد، گریه می کرد، اشرف مخلوقات هستی پیغمبر برای این خانم گریه می کرد به زنانش می گفت شما خیال نکنید که به پای خدیجه می رسید یک زمانی همه تان کافر بودید خدیجه به من ایمان آورد نسل من از خدیجه است شما زنهای متعددی هستید اما نسل پیغمبر از شما نیست.

عایشه می گوید هر وقت می خواستیم خودمان را پهلوی پیغمبر عزیز کنیم از خدیجه می گفتیم ستایش خدیجه را می کردیم آنوقت به این وسیله به پیغمبر نزدیک می شدیم. خانمی بود تا موقعی که او بود پیغمبر با هیچکس ازدواج نکرد. عاشق کمال بود به همین دلیل وقتی از صداقت و امانت پیغمبر باخبر شد شخصی را فرستاد و طی یک قرارداد اموال خودش را همراه یک غلام برای تجارت به شام فرستاد یعنی پیغمبر اسلام اموال خدیجه را برد شام تجارت کرد سودش را برگرداند.

2- نقش همسر خوب در موفقیت مردان بزرگ

بعضی همسرها همسرند بعضی همسرها یارند و بازو هستند آنوقت زن اگر یار باشد در هم_ﺔ خدمات شریک است ما داریم علمایی را که کتاب نوشته اند و در مقدم_ﺔ کتابش نوشته که آنچه به من توفیق داد این کتاب را نوشتم همفکری و همیاری همسرم بود من اگر همسرم نبود این توفیق را نداشتم یعنی می شود گفت که خدیجه در هم_ﺔ کارهای پیغمبر شریک بود در ثواب، خیلی مهم است بعضی کارها اسمش یک کار ساده است مثل مثلاً پلیس، ارتش، بسیج، اینها ظاهرش یک شغل ساده است و یکی از صنف های جامعه است همینطور که نانوا داریم بقال داریم ولی بالاخره اگر مملکت امن نباشد هیچ کاری نمی شود بکنند پس این آقایی که مملکت را امن نگه داشته در هم_ﺔ عبادتهایی که می شود شریک است، پزشک هم همینطور است بنده که مریض می شوم می افتم پزشک و آمپول زن و پرستار تلاش می کنند من را از مرگ نجات می دهند به لطف خدا، وقتی بلند شدم تا آخر عمر هر چی حدیث خواندم آن آمپول زن هم ثوابش را دارد آن پزشک هم دارد یعنی زن می تواند. . .

3- نقش مادر، در تربیت دینی فرزند

نقش زن خیلی مهم است ما یک آماری داریم از مدارس تهران، لابد هم_ﺔ ایران اینطور است حالا تهران نمونه است نمونه برداری شده از بچه ها سوال کرده ایم که نماز را کجا یاد گرفته اید؟ سه تا گزینه را نوشته ایم که علامت بزنید آیا از خانه یاد گرفتی، یا از مدرسه یاد گرفتی، یا از مسجد، بیشتر نوشته اند اولین نماز را ما توی خانه یاد گرفتیم سوال شده توی خانه از پدر یاد گرفتی یا از مادر ضربدر زده اند از مادر، تربیت یک دختر مساوی است با تربیت چند پسر، به پسر کوثر نگفته اند اما به دختر کوثر گفته اند، داریم اگر یک چیزی پدر می خرد می آورد توی خانه اول بدهد به دختر بعد بدهد به پسر وقتی می فرماید زنی که می زاد یا پسر می زاد یا دختر اول می گوید هبه کردم به شما دختر را بعد می گوید هبه کردم به شما. . .

"یَهَبُ لِمَنْ یَشَاءُ إِنَاثًا وَیَهَبُ لِمَنْ یَشَاءُ الذُّکُورَ" الشوری/49

خداوند هبه می کند دختر را بعد می گوید هبه می کند پسر را اسم دختر را قبل از پسر آورده این جور جاها که خداوند اسم کسی را زودتر می برد یعنی یک قدم مقامش بالاتر است مثلاً می گوید صدقه می خواهی بدهی می خواهی به فقیر کمک کنی

"سِرًّا وَعَلَانِیَهً" البقره/274

یعنی اول ثواب مال کار سرّ است بعد ثواب مال کار علنی است اول می گوید نفهمند بعد می گوید اگر کسی فهمید فهمید اسم سرّ را اول می برد وقتی اول می گوید سرّ بعد می گوید علانیه یعنی ثوال صدق_ﺔ سرّی بیشتر است.

قرآن می فرماید "إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَهَ" البقره/158

صفا و مروه یک خیابان چهارصد متری سر پوشیده است تقریباً مثل این سالن منتهی چهارصد متر طول دارد حاجی ها باید هفت دور این حرکت را انجام بدهند حالا می گوید از کوه مروه شروع کنیم یا از کوه صفا؟ امام می فرماید ببینید کدام کلمه اول است چون اسم صفا جلوتر است پس شما باید اول از کوه صفا شروع کنید اگر جایی قرآن می گوید لیل و نهار پیداست که روی لیل یک عنایتی است اول اسم لیل را برده اینجا در هدی_ﺔ بچه می فرماید "إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَهَ".

بعضی جاها اسم مرد را زودتر برده بعضی جاها اسم زن را مثلاً در بحث سرقت می فرماید "وَالسَّارِقُ وَالسَّارِقَهُ" المائده/38 مرد دزد زن دزد، اینجا اول اسم مرد را برد چون دزدی توی مردها بیشتر است

اما در بحث زنا قرآن می فرماید "الزَّانِیَهُ وَالزَّانِی" النور/2

اول اسم زن را برده بعد اسم مرد را برده یعنی در مسائل فحشاء نقش زن بخاطر آرایش ها و جلوه گریها و کرشمه ها و زینت ها و لبخندها و گول خوردنها نقش زن بیشتر است، در فحشاء زن کلید است، در سرقت مرد بیشتر سرقت می کند. (این کلمات را الکی حساب نکنید آخر گاهی وقتها ما حساب می کنیم چیزی الکی است مثلاً خانواده می گوید صابون بخر، جارو بخر، اسفناج بخر، خربزه بخر، نان بخر، اینها را گفته بخر خیلی خوب ما می رویم خودمان می خریم هیچ برنامه ای نداریم که اول صابون بعد جارو می گوئیم اینها برای توی خانه است هر کدام را اول خریدی خریدی اینطور نیست که قرآن اینطور باشد که خدا می خواهد چند تا حرف بزند یعنی اصلاً تمام کلمات قرآن فرمول دارد این کلمه چرا دوازده تا برده شده است این کلمه چرا. . . من بارها این را گفته ام مثلاً در قرآن کلم_ﺔ(یوم) سیصدوشصت و پنج تا توی قرآن هست سال هم سیصدوشصت و پنج روز است سال دوازده ماه است دوازده تا کلم_ﺔ(شهر) توی قرآن است اگر صدوپانزده تا کلم_ﺔ دنیا توی قرآن است صدوپانزده کلم_ﺔ آخرت هم توی قرآن است اجمالاً قرآن یک کتاب ساده نیست اینکه الف و لام دارد اینکه الف و لام ندارد اینکه اول آمده اینکه آخر آمده قصه خیلی دقیق و ظریف است کتابهایی نوشته شده راجع به معجزات ابدی قرآن که چرا این کلمه هیجده تا است دلیل اینکه این کلمه نوزده تا است دلیل اینکه این کلمه بیست تا است چرا این چهار بار توی قرآن آمده چرا این سی بار توی قرآن آمده اینها همه اش کد دارد و فرمول دارد یک سیب زمینی فرمول دارد چند درصد آن نشاسته است چند درصد آن قند است سیب زمینی یک چیز ساده ای است ولی این قرآنی که جلوه علم خداست این نمی تواند ساده باشد) به هر حال زن گاهی بجایی می رسد مقام زن که خدا به پیغمبر می گوید تو که پیغمبر هستی باید تاریخ این زن را برای مردم بگویی

مثلاً توی قرآن داریم "وَاذْکُرْ فِی الْکِتَابِ إِبْرَاهِیمَ" مریم/41

پیغمبر لازم است که تاریخ ابراهیم را برای مردم بگویی کنارش می گوید "وَاذْکُرْ فِی الْکِتَابِ مَرْیَمَ" مریم/16 تاریخ مریم را هم باید بگویی یعنی همینطور که تاریخ مرد را باید بگوید تاریخ زن را هم باید بگوید زن. . .

(پیغمبر اسلام بعد از وفات خدیجه گاه و بیگاه گوسفندی ذبح می کرد گوشتش را بین دوستان خدیجه تقسیم می کرد و این رقم نام و یاد خدیجه را گرامی می داشت. عایشه می گوید پیغمبر از خانه بیرون نمی رفت مگر اینکه از خدیجه ستایش می کرد یعنی دائماً پیغمبر یاد خدیجه بود ضمناً خدیجه زیباترین زنان قریش بود، در میان زنان پیغمبر بعد از خدیجه ام سلمه هست که. . .).

4- دلایل تعدد همسران پیامبر

حالا راجع به اینکه چرا پیغمبر بعد از خدیجه زنهای متعددی را گرفت دلائل زیادی دارد و واقعیت هم دارد من اینرا یکوقت گفته ام بعضی از این زنها زنهایی بودند که وقتی مسلمان شدند فامیل شان آنها را از خانه بیرون کرد پیغمبر ایشان را ازدواج داد با یک مسلمانی، بعد شوهرش هم توی جبهه شهید شد هم فامیل او را بیرون کرده هم شوهرش شهید شده راه به هیچ جا ندارد پیغمبر بخاطر جبران آن دو تا سیلی که خورده از فامیل سیلی خورده از شوهر هم بی شوهر شده بخاطر جبران آنها. . . وگرنه تمام ازدواجهای پیغمبر بعد از سن پنجاه و سه سالگی و این حرفها بود اگر مسئله ای غیر از این بود انسان وقتی می خواست ازدواج کند در جوانی اش ازدواج می کند کسی که. . . پیغمبر که مکه بود چهل سالگی به پیغمبری رسید سیزده سال هم که در مکه بود یک همسر داشت در مدینه هم که بود شصت هفتاد تا جنگ داشت زنها هم داغدیده از خانه اخراج شده پیرزن این ازدواج دیگر حرفی نیست که دشمن بتواند سوء استفاده کند بگوید ازدواجهای پیغمبر بخاطر کامیابی و لذت بوده لذت سن جوانی است لذت توی جنگ نمی شود لذت با زن پیر و داغدیده و عیالوار نمی شود مسئله ی ازواج های پیغمبر مسئله دیگری است.

خدیجه خانمی بود با اراده اینکه می گویم با اراده چون خیلی از زنها گول می خورند مشکل امروز ما گول خوردن بعضی از زنها. . . بعضی از دختر ها از بعضی از جوانها، هستند سر یک مسئله جزئی ممکن است اغفال بشود پسرها یک جور اغفال می شوند دخترها یک جور، خدیجه با اراده بود عاقل بود خانواد? شریفی بود شخصی را پهلوی پیغمبر فرستاد که پیام داد من بخاطر شرافت و امانت و صداقت و اخلاقی که در تو سراغ دارم می خواهم با تو ازدواج کنم پیغمبر مسئله را با عموهای خودش مطرح کرد که خدیجه میل دارد با من ازدواج کند مقدمات ازدواج هم فراهم شد حضرت با او ازدواج کرد شترهایی را هم مهریه قرار دادند خطب_ﺔ عقد را هم ابوطالب پدر حضرت علی(علیهما السلام) خواند و با اینکه فرزندان متعددی را هم از پیغمبر پیدا کرد اما همه از دنیا رفتند فقط فاطم_ﺔ زهرا به یادگار ماند.

(یک روز پیرزنی وارد خان_ﺔ پیغمبر شد حضرت خیلی به او احترام کرد همه تعجب کردند که این کیه که اینقدر پیغمبر به او احترام می گذارد وقتی رفت گفتند یا رسول الله این کی بود؟ فرمود این از دوستان خدیجه بود. شب عروسی. . . (صلواتی بفرستید). خدیجه بیست و پنج سال در خدمت پیغمبر بود و در سن شصت و پنج سالگی از دنیا رفت. خدیجه چی داد و چی گرفت؟ اموالش را به پیغمبر تقدیم کرد گفت تمام اموال من در اختیار شما خرج دین کن فقط دلم می خواهد وقتی که از دنیا می رودم عبایت را به من بدهی که کفن من عبای تو باشد حالا این ایثار را شما. . . حالا من، اگر کسی با خدا معامله کند خدا چه جوری، با او چه جوری برخورد می کند خدمت شما می گویم یک نمونه می گویم که یک مرد چه کرد.

5- معامله با خدا و گذشت از مال و فامیل

بسم الله الرّحمن الرّحیم موضوعش را حساب کنیم معامله با خدا، از ابراهیم چیزی اینجا دارم که می گویم حضرت ابراهیم از ستاره و ماه و خورشید دل برید به خدا رسید

الف: از ستاره و ماه و خورشید، ستاره پرستان، ماه پرستان،

اول هم آمد همراه با ستاره پرستان گفت من هم ستاره پرست هستم بعد گفت ماه پرستم ستاره پیدا می شد می گفت ماه درشت تر است با ماه پرستها چند قدم همراه شد و گفت بابا این هم که هی در حال تغییر و تحول است پس من خورشید پرست هستم خورشید هم که غروب کرد گفت برو بابا دنبال کار خودت من باید چیزی را بپرستم که قابل تغییر و تحول نباشد "لَا أُحِبُّ الْآفِلِینَ" الأنعام/76 من اینهایی را که افول می کند را دوست ندارم از ستاره و ماه و خورشید گذشت به خدا رسید، این یک معامله، خدیجه از پول گذشت به فاطمه رسید پولهایش را داد شد مادر زهرا خدیجه کسی است که امامان ما وقتی می خواستند از خودشان ستایش کنند می گفتند من مادر بزرگم خدیج_ﺔ کبری است یعنی کسی بود که امامان ما به وجود او افتخار می کردند.

ب: از عموی بت پرست گذشت پدر مردم شد قرآن راجع به ابراهیم می فرماید

"مِلَّهَ أَبِیکُمْ إِبْرَاهِیمَ" الحج/78

اب یعنی پدر، پدر شما مسلمانها حضرت ابراهیم است از عموی بت پرست گذشت پدر خدا پرستان شد، از خان_ﺔ بت فرار کرد خان_ﺔ توحید را ساخت، عموی ابراهیم بت پرست بود وقتی دید ابراهیم خدا پرست است از خانه او را بیرون کرد از خان_ﺔ بت او را بیرون کردند آمد خان_ﺔ. . . یوسف را به چاه انداختند خدا او را به جاه رساند معامله با خدا این است امام حسین(علیه السلام) زیر سم اسب رفت گنبدش طلا شد اینها به ما می گوید اگر یک صحنه ای برای خدا. . . من این حرف را نمی زنم خدا راضی نیست خدا جبران می کند من این لباس را نمی پوشم من این فیلم را نمی بینم گرچه این داماد خیلی پول دارد، زیباست، ماشین دارد، فامیلش، قبیله اش، ولی چون شراب می خورد من با او ازدواج نمی کنم، چون اهل نماز نیست من با او وصلت نمی کنم، می ترسم بچه هایم تارک الصلاه بشوند، این معامله ها را باید انسان با خدا انجام بدهد از یک چیزی بگذری به یک چیزی می رسی. جانش را در راه خدا تسلیم کرد آتش گلستان شد اینها معامله با خداست گاهی وقتها آدم می گوید او به من سلام نکرد من برای چه به او سلام کنم؟ او دیدن من نیامد من چرا دیدن او بروم، آن به من النگو قرض نداد من چرا گردنبندم را به او قرض بدهم، او مادرش به من فحش داد من چرا روز عید بروم دیدن مادرش؟ همه اش معامله می کنیم، همه اش معامله می کنیم و لذا چون معامله گر هستیم به هیچ جا هم نمی رسم هشتاد سال می دود یک قدم رشد انسانی پیدا نکرده چون معامله گر است با خدا معامله کنیم از یک چیزی بگذریم به یک چیزی می رسیم.

6- گذشت حضرت ابراهیم از فرزند در راه خدا

فرزندش را قربانی کرد، خدا به ابراهیم گفت فرزندت را قربانی کن، اسماعیل را خواباند چاقو را گذاشت خدا گفت چاقو را بردار نمی خواهم خون او ریخته بشود می خواهم دل بِکنی خدا جبران کرد، چه کرد؟ به هم_ﺔ حاجی های تاریخ گفت هر کدام می روید مکه روز عید قربان به یاد او یک گوسفند قربانی کنید میلیارها قربانی به یادگار ماند اینها را می گویند معامله با خدا. تا آخر عمر بی فرزند بود ولی راضی اواخر عمر خداوند یک اسماعیل و یک اسحاق به او داد آنوقت تمام انبیاء از نسل اسماعیل و اسحاق(علیهما السلام) بودند در خلوت ترین مکانها کعبه ساخت پرجمعیت ترین مکانها شد الله اکبر امام حسین(علیه السلام) یک دعا دارد بنام دعای عرفه، می گوید خدایا کور شود چشمی که تو را نبیند(عمیت عین لا تراک) کور باد چشمی که تو را نبیند، آدم نگاه به قرآن می کند چقدر قشنگ است چه کتابی را سراغ دارید که به این زیبایی ترسیم کند آدم کتاب می خواند بیست صفحه سی صفحه یک نکته. . . آدم کتابهای غصه را که می خواند می بینی نود صفحه که می خواند یک قصه دارد این هم خیالی این هم پایش به جایی بند نیست نمی دانم ابرها غرش کرد توپها گلها ها ها ها ها، هم_ﺔ اینها را می گوید یک قصه ای را می بافد آخرش هم می بینی هیچی به هیچی مثل حبابی که روی آب است به آن فوت می کنی آب می شود این قصه ها واقعیت دارد

"نَحْنُ نَقُصُّ عَلَیْکَ نَبَأَهُمْ بِالْحَقِّ" الکهف/13

یعنی قصه ها حقیقت دارد. به قول شهید مطهری داستان راستان داستان راست است بعضی داستان دروغان است فرق است بین یافتنی با بافتنی غصه می خورم و باید قصه بخورند آنهایی که یافتنی ها را نمی خوانند و بافتنی ها را می خوانند کسانی که دستشان را از توی دست خالق برمی دارند دستشان را توی دست خلق می گذارند خالق کسی است که با یک اراده هستی درست می کند با او حرف نمی زنند با او رابطه برقرار نمی کنند با او گفتگو ندارند آنوقت عشق می ورزند به کسانی که الی آخر. . .

7- خدیجه کثیر داد، کوثر گرفت

خدیجه با خدا معامله کرد، کثیر داد کوثر گرفت، مال خدیجه کثیر بود، کثیر یعنی زیاد، خدیجه اموال کثیری را داد خدا کوثر به او داد، فاطمه به او داد.

در بیابان تنها فریاد زد، خداوند به ابراهیم فرمود ابراهیم در اینجا داد بزن گفت کسی نیست داد بزنم گفت تو داد بزن شنونده ات معلوم می شود

"وَأَذِّنْ فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ" الحج/27

تو داد بزن مردم بیائید مکه تو توی بیابان مکه داد بزن ما بعد از چندین هزار سال صدای تو را به گوش مردم می رسانیم تو نیکی کن و در دجله اندازد که ایزد در بیابانت دهد باز، در بیابان تنها فریاد زد تمام زمین لبیک گفتند حاضر شد بچه اش تشنه بماند همانجایی که حاضر شد بچه اش تشنه بماند باعث شد آب زمزم برای جگرهای تشنه جوشید یک بچه را تشنه رها کرد آب زمزم برای همیشه از آن منطقه جوشید.

عموی بت پرستش به او گفت برو من نمی خواهم که توی خان_ﺔ من باشی به عمویش گفت سلام علیک با اینکه او را از خانه بیرون کرد نرفت در را به هم بزند دری وری بگوید نعوذبالله، گفت سلام علیکم به یک بت پرست سلام کرد آنوقت خداوند به او سلام کرد

"سَلَامًا عَلَی إِبْرَاهِیمَ" الأنبیاء/69

او به بت پرست سلام کرد، خدا به او سلام کرد او طفل را تشنه گذاشت خدا بزرگها را آب داد، او در بیابان خلوت داد زد گوشهای تاریخ شنید، او تا آخر عمر بچه نداشت ولی هم_ﺔ انبیاء از بچه های او هستند، او از خان_ﺔ بت فرار کرد خان_ﺔ توحید ساخت، این مرد بود خدیجه هم فتوکپی ابراهیم شد وقتی می خواست زهرا متولد بشود خدیجه به هر زنی پیغام داد که بیا من شب زایمانم هست زنهای مکه هیچکدام نیامدند کنار خدیجه، گفتند ما با خدیجه قهر هستیم چون خواستگارهای پولدار و مشهور دیگری بود رفت زن یک پیغمبر شد که یک بچه یتیم بود حالا که او دعوت ما را اجابت نکرد خواستگارهایی را که ما برای او معین کردیم نپذیرفت پس ما هم وقت زایمان سراغش نمی رویم آنوقت خداوند زنانی غیبی را برای زایمان خدیجه فرستاد. (چی می خواهم بگویم؟ خانمها یک فحش می خواهید بدهید ندهید یک گناه می خواهید بکنید نکیند به حرام رسیدید دست نگه دارید خدا جبران می کند نمون_ﺔ جبرانش این ابراهیم آن هم خدیجه.)

خدایا تو را به حق آبروی ابراهیم و دودمانش، تو را به حق خدیجه و دودمانش، به ما یک ایمان و یقین و اراده ای بده که هر کجا تو راضی هستی تصمیم بگیریم که انجام بدهیم هر جا تو راضی نیستی تصمیم بگیریم که انجام ندهیم و ما را در این گیر و دارها هر غلطی که از ما سر زده ببخش و از این به بعد ایمان کامل، بدن سالم، عقل قوی، رزق حلال، اولاد صالح، علم مفید، عمر مبارک، رزق حلال، زری_ﺔ طیبه، حسن عاقبت، سعادت و عزت دنیا و آخرت نصیب هم_ﺔ ما بفرما و آنچ_ﺔ شب قدر برای خوبان مقدر می کنی برای ما مقدر بفرما.

برای شادی روح حضرت خدیجه سه تا صلوات بفرستید.

والسلام علیکم و رحمه اللَّه و برکاته

Powered by TayaCMS