«السلام علیک یا ابا عبدالله و ارواح التی حلت بفنائک علیک منی سلام الله ابدا ما بقیت و بقی الیل و النهار و لا جعل الله الاخر العهد منی لزیارتکم .السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین».

یا سیدالشهدا! سلام بر اعضاء قطعه قطعه شده ات. سلام ما بر یک یک اعضا مبارک و بر روح منور شما. «السَّلَامُ عَلَى الشَّيْبِ الْخَضِيب» [1] سلام ما بر آن محاسنی که با خون سرت خضاب شدند. «السَّلَامُ عَلَى الْخَدِّ التَّرِيبِ» [2] سلام بر آن گونه ای که مظلومانه به خاک زمین کربلا مالیده شد. «السَّلَامُ عَلَى الْبَدَنِ السَّلِيب» [3] سلام ما برآن بدنی که لباس های او را به غارت بردند. آقا لباس کهنه ای را طلب کرد، چند جای آن لباس را پاره کرد و از زیر لباس هایش پوشید؛ ولی وقتی زینب کبری کنار قتلگاه آمد، دید برادرش همان لباس را هم به تن ندارد.سلام بر آن دندان هایی که پیامبر خدا می بوسید، ولی هدف چوب خیزران قرار گرفت.

«السَّلَامُ عَلَى الرَّأْسِ الْمَرْفُوع» [4] سلام بر آن سر مطهری که بالای نیزه ها رفت. «السَّلَامُ عَلَى الْمُغَسَّلِ بِدَمِ الْجِرَاح» [5] سلام ما برآن آقایی که با خون شستشو داده شد.ِ «السَّلَامُ عَلَى الْمُجَرَّعِ بِكَاسَاتِ الرِّمَاحِ السَّلَامُ عَلَى الْمُضَامِ الْمُسْتَبَاحِ السَّلَامُ عَلَى الْمَنْحُورِ فِي الْوَرَى السَّلَامُ عَلَى مَنْ دَفَنَهُ أَهْلُ الْقُرَی السَّلَامُ عَلَى الْمَقْطُوعِ الْوَتِينِ السَّلَامُ عَلَى الْمُحَامِي بِلَا مُعِين» [6] . سلام بر آن آقایی که رگ قلبش را پاره کردند. نمی دانم این تعبیر حضرت ناظر به کدام مصیبت است؛ آیا ناظر بر آن تیر سه شعبه ای است که سینه ی حضرت را هدف قرار داد یا ناظر بر آن صحنه ای است که کنار بدن علی آمد؛ و سر علی را به دامن گرفت و هفت مرتبه از سویدای دل فریاد زد:«ولدی علی، ولدی علی، ولدی علی، عَلَى الدُّنْيَا بَعْدَكَ الْعَفَا» [7] .

  • سپه شام همه ایستادهبه تماشای شه و شه زاده
  • شه روی نعش علی افتادههمه گفتند حسین جان داده

حجه الاسلام و المسلمین میرباقری